Dla dzieci i młodzieży


Mity na temat dysleksji

Ludzie, którzy nie mają wystarczającej wiedzy, a także nie są przychylnie nastawieni do osób, które mają dysleksję często mówią krzywdzące i nieprawdziwe rzeczy, które mogą sprawić Ci przykrość.
Oto przykłady takich stereotypów i podpowiedzi jak możesz na nie odpowiedzieć:

Dysleksja nie istnieje, to wymyślony problem.
Dysleksja jest zaburzeniem uznanym przez międzynarodowe środowisko lekarzy i psychologów i jest wymieniona na europejskiej liście chorób: ICD-10 i amerykańskiej liście DSM-IV.

Nie ma dysleksji, to lenistwo.
W przypadku dysleksji trudności są długotrwałe i mogą nawracać, szczególnie jeśli nic się z nimi nie robi. Jeśli ktoś jest leniwy, te trudności może szybko nadrobić.  Osoba z dysleksją musi włożyć wiele wysiłku, by pewne zakłócenia ustąpiły, a po czasie, gdy nie ćwiczy, problemy mogą wrócić. W poradni psychologiczno-pedagogicznej uczniowie są badani pod kątem posiadania lub nie dysleksji i takie badania wykluczają lenistwo.

Dysleksja to opóźnienie umysłowe.
Nieprawda. Osoby z dysleksją mają normalny, (lub wyższy) poziom inteligencji). Natomiast uporczywe trudności np. z nauczeniem się zasad ortografii są właśnie wynikiem problemów dyslektycznych (zaburzenie funkcji wzrokowych). Dysleksja jest zaburzeniem tajemniczym, gdyż osoby ją posiadające mimo prawidłowego wzroku mają problemy z prawidłowym odróżnianiem liter, znaków, kierunków; mają dobry słuch, a może im być trudno powtórzyć trudne słowa, czy zapamiętać usłyszany tekst.

Wyrośniesz z dysleksji.
Nie możesz z niej wyrosnąć, nie ma również „lekarstwa”, które Cię z niej wyleczy, podobnie jak nie ma „lekarstwa” na kolor Twoich oczu. Dysleksja jest jedną z Twoich cech. Jednak posiadając cenne umiejętności i ćwicząc będziesz mógł zwalczyć niektóre symptomy dysleksji.  

Lepiej nie sprawdzać w poradni że masz dysleksję, bo ta opinia zaszkodzi ci w przyszłości.
Nieprawda. Opinia o dysleksji służy wyłącznie Twojemu dobru. Dzięki niej nauczyciele wiedzą co jest przyczyną Twoich trudności, oraz otrzymają podpowiedzi na co zwrócić uwagę w nauczaniu Ciebie. Jest to również ważna wskazówka dla Ciebie samego jak teraz pracować.

Pisanie lewą ręką jest czymś niewłaściwym. Należy się przestawić na pisanie prawą ręką, bo potem będzie łatwiej.
Nie. Jeśli piszesz lewą ręką i tak jest Ci wygodniej oznacza to, że to jest dla Ciebie najlepszy sposób pisania. Nie zmieniaj swoich przyzwyczajeń, gdyż takie „przestawianie” może zrobić więcej szkody niż pożytku. Rzeczywiście większość ludzi pisze prawą ręką, nieco mniej lewą. Czy jednak to, że większość ludzi lubi jeść banany oznacza to, że mniejszość, która ich nie lubi jest gorsza? Nie. Jest to ich cecha. Podobnie sprawa się ma z leworęcznością. Nie jest to ani Twój minus, ani plus, tylko jedna z Twoich cech.





0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Sample text

Sample Text

Sample Text